Перевірено на собі “Хто вам доктор?”
Вторник, 12 Июнь 2018 15:05 Версия для печати

Перевірено на собі “Хто вам доктор?”

Перевірено на собі
“Хто вам доктор?”
Деякий час моєю реакцією на стан медицини [коли діти виросли, роз’їхались та мають, до речі, страховки та інші медичні гарантії] – була спроба не хворіти. Коли ж ця ідея не спрацьовувала, я шукала – це непроста задача – можливості викликати лікаря та трохи похворіти. До речі, терміново знайти координати свого медичного закладу не легко, а якщо в тебе температура, нежить та головний біль – надважка... Довідкова служба змінила умови користування, а Інтернет видає величезний масив давно не дійсних посилань та телефонів.
Тому я зберігала у гаманці рецепт із прізвищем дільничого лікаря, під чиїм наглядом вилікувалась востаннє, два роки тому. А коли почула про можливість зробити стосунки з лікарем більш зрозумілими та законними, ще наприкінці зими зайшла до своєї районної лікарні, щоб встигнути укласти договір саме із моєю рятувальницею.
Але ж тоді, три місяці тому, ніхто мене у полікліниці із бажанням укласти договір не чекав і в регістратурі відповіли: нащо поспішати? ще невідомо, що це буде за реформа та чи буде взагалі...
ТРЕНІНГ у Києві для журналістів Запорізької, Луганської та Донецької [тих, що наші] областей наприкінці квітня у Києві підтвердив мою думку. Київ і періферія – а ще більше міністерство охорони здоров’я та моя районна лікарня – перебувають у різних реальностях, рухаються із різною швидкістю. Та після розмови із Павлом Ковтонюком, замісником міністра Уляни Супрун, який приділив нам цілу годину свого часу – стало ясно, що треба не чекати, а діяти.
До речі, спротив медичній реформі існує не тільки інертний – нічого не робити, щоб нічого не мінялось, але й фарсовий. У день нашої зустрічі півсотні бабусь ходили Маріїнським парком за міцним патлатим хлопцем із мегафоном, який кричав: “Супрун, уходи! Рабинович, приходи!” Ми сміялись, а луганські журналісти соромились – пізнали у мітингувальнику свого знайомого...
Тоді, після зустрічі у міністерстві я, по-перше, пообіцяла собі розібратись із своєю декларацією, по друге, можу занотувати для зацікавлених зміст та ціль реформи. Так, як я її зрозуміла. Із перших вуст.
Починаючи із першої своєї ланки [первинної медичної допомоги, далі буде] – реформа передбачає, що у кожного лікаря [сімейного, або ж педіатра чи терапевта] будуть свої пацієнти, які йому довіряють та підписують з ним декларацію. А Національна служба здоров’я України [НСЗУ] буде платити лікарям за кожного пацієнта. Принциповим стає не оплата «людиногодин», а оплата реальної послуги.
“Суть реформи полягає в тому, що оплачувати ми хочемо результат роботи лікарів, а не просто лікарні, як вони є”, – пояснив Павло Ковтонюк. Питаємо замміністра:
– А якщо медичний заклад не хоче працювати у нових умовах? Які санкції?
– Санкції у нас дуже прості. За кожну декларацію, за кожний реальний вибір пацієнтом лікаря, оплата йде більше, реально більше. 370 гривень, базовий тариф, – отримає лікар за пацієнта вікової категорії 18-39 років; той же тариф, помножений на чотири, – для немовлят та дітей до п’яти років; на 2,2 – від шести до 17-ти років; на 1,2 – для найактивніших наших пацієнтів, від 40-ка до 65-ти; тариф, помножений на два – для пацієнтів віком 65+. Дохід лікаря завдякі новій системі збільшується удвічи, чи навіть втричі. Якщо ви проти реформи, то... хто вам доктор?”
ЗМІНИ ставлення у моїй районній лікарні я відчула відразу по поверненню. Ввечері мені видали талончик і ранком я сиділа у коридорі серед бажаючих – здебільшого літніх людей – підписати декларацію із своїм лікарем. І хоча я не збиралась змінювати свій вибір, відмітила, що колега моєї обраниці має втричі більший стаж, а лікар із дальнього кабінету – добрі очі...
Настрій у поліклініці, не скажу, що реформаторський, але більш конструктивний. Всі мої питання [включно із флюорографією, потенціальними фізіопроцедурами, наявністю щеплень, комутацією обслуговування у поліклініці із моєю страховкою – так, маю] – були обговорені та вирішені за 15 хвилин. Швидко роздрукували декларацію, додали до бази даних за номером 3338 – сподіваюсь, це не тайна?
Я вислухала декілька скептичний погляд на подальший розвиток подій. Мовляв, подивимось – як нова система працюватиме, як будуть платити.
Чекати недовго. Перший етап реформування первинної медичної допомоги закінчився 1 червня. Друга частина цьогорічного плана починається у липні, коли частина лікарів матимуть списки своїх пацієнтів. Ті медичні заклади, які готові до нових відносин, почнуть отримувати гроші за пацієнтів у серпні. Ті, хто підключиться до системи влітку, – з 1 жовтня. Хто не встиг та підключиться восени – до кінця року.
– Нічого страшного, але краще почати раніше. – каже Павло Ковтонюк. – До системи НСЗУ можуть приєднуватись і приватні заклади. Щодо перепрофілювання у родинних лікарів – є програма навчання терапевтів та педіатрів, вона добровільна. Як показує статистика, сімейні лікарі більш популярні
– Чи планується ввести в Україні обов’язкове медичне страхування?
– Це моє улюблене питання, – посміхається Павло Ковтонюк. Коротка відповідь – так.
Трохи довша відповідь: ми маємо в Україні викривлене уявлення про медичне страхування, як таке. У нас розповсюджена практика купівлі страховки, аналогічної автомобільному страховому полісу. Купив – і ти застрахований. Насправді, це лише один із варіантів медичного страхування [я маю подібний, – авт.], популярний у дуже невеликій кількості країн.
В Європі більш поширена так звана британська модель: страхування через податки. Цей податок включає внесок на вашу особисту медицину. Чому ми обираємо такий спосіб? Щоб оминути додаткові внесення коштів у додаткові контори.
Податок іде на спеціальний державний рахунок до НСЗУ, яка використовує ці податки на виплату лікарям, виплати у разі настання страхового випадку – нашого з вами захворювання. Це є чисто медичне страхування.
За нашим розрахунком, коли з 2020 року запрацює ця модель страхування, кожен українець буде покривати відрахуванням з податку гарантований пакет послуг [це регулярний нагляд, діагностика, в тім числі аналізи та контроль за наявними хворобами, надання невідкладної медичної допомоги, направлення відповідно до медичних показань до спеціалістів та ін.].
Ті послуги, які не буде покривати державне страхування, – наприклад, стоматологічні, – можна буде отримати через приватні страхові заклади.
До речі, у франції діє подібна модель страхування: через податки із зарплати, і навіть – з пенсії. Розміром страхового внеску моя французька подруга керує особисто, плануючи ті чи інші медичні послуги. При необхідності звертається і до приватної страхової служби.
Але ж – за її словами, люди, які не заробили достатньою пенсії – зазвичай це селяни [їх називають «пейзани»], які отримують 600-800 євро – мають безкоштовне медичне обслуговування та ліки в обумовленних гарантованих межах.
Дуже хочеться сподіватися на гарантований мінімум медичного обслуговування на рівні французьких пейзан? Вірити, що до лікарні не доведеться йти з торбою ліків на операцію. Що підписавши декларацію із лікарем метимеш гарантовану увагу до свого здоров’я.
У всякому випадку, я не збираюсь міняти тактику – намагатимуся не хворіти. Та перевіряти виконання обіцяного та гарантованого.
Компетентно
Національна служба здоров’я України – це національний страховик, який укладатиме договори із закладами охорони здоров’я та закуповуватиме у них послуги з медичного обслуговування населення.
З перших вуст
149 медзакладів первинки у 22-х областях України розпочинають роботу з НСЗУ! Це заклади першої хвилі – тих міст, районів і громад, які добре підготувалися до змін. 5 червня Національна служба здоров’я завершила укладати з ними договори. Всі вони з липня почнуть отримувати фінансування за новою моделлю - саме туди першими гроші підуть за пацієнтом:] А обслуговують у них загалом 8 мільйонів українців.
На 149 закладів, з якими сьогодні укладені договори, на друге півріччя буде виділено близько 1,5 млрд грн. Інші заклади охорони здоров’я, як і раніше, будуть надалі фінансуватися через механізм субвенції.
Серед закладів першої хвилі - усі заклади Києва, кількох обласних центрів – Вінниця, Полтава і Черкаси – та великих міст – Кривий Ріг і Кременчук. Повний перелік договорів буде розміщений на сайті Національної служби здоров’я протягом червня на сторінці НСЗУ http://nszu.gov.ua.

 


Прочитано 740 разПоиск